Ako se svaki put hvatate za glavu kad vam stigne račun za struju, vreme je da razmislite o uštedi. Sledeće pitanje koje treba da postavite sebi jeste: "Kako i na koji način da uštedite?" Ili "Odo' odavde, u normalnim zemljama neću ni da razmišljam o računu za struju." To je već na vama. Ako ste ze odlučili za uštedu možemo da počnemo...
1.Proverite da li je vaše brojilo (strujomer) ispravno. Nema svrhe upuštati se u štednju električne energije i štedeti na malim stvarima ako vam je brojilo neisparavno. Najčešći kvar brojila je da se zablokira tj."zaglavi" samo na jednoj zoni (tarifi). Odnosno ne prebacuje sa više na nižu i suprotno. Ovo naravno važi samo za domaćinstva koji imaju višetarifni sistem. Najlakši način da to proverite jeste da pogledate vaše brojilo posle 24h. Ako nije prebacio na Zonu 2 odnosno nižu tarifu, vaše brojilo je možda neispravno. Po zakonu, ona brojila za koje Direkcija za mere i dragocene metale utvrdi da nisu ispravna, ne bi trebalo da se upotrebljavaju. Samo brojila sa važećim žigom mogu da daje pouzdane rezultate merenja, na osnovu kojih se obavlja naplata utrošene električne energije. Brojilo je inače vlasništvo Elektrodistribucije i oni imaju obavezu da proveravaju njegovu ispravnost. Potrošači koji sumnjaju u visinu računa i potrošnju struje trebalo bi da traže da im se strujomer proveri, a u slučaju da je neispravan, imaju puno pravo na reklamaciju i da ospore račun Moj savet svim građanima je da ukoliko imaju bilo kakvu sumnju da su im računi previsoki, obavezno to reklamiraju nadležnoj elektrodistribuciji.
2. Smanjite jačinu bojlera i redovno ga čistite od kamenca. Postoji mnogo teorija da li isključivati bojler preko dana a puniti ga samo noću. Moje skromno mišljenje je da će biti sasvim dovoljno kada smanjite bojler na minimalan nivo koji vam je dovoljan da normalno funkcionišete. I pri tom ne maltretirate sebe svaku noć da se budite kao vampiri i da ga uključujete, isključujete. Čistite bojler od kamenca na svakih godinu dana. Kamenac prouzrokuje brže stradanje grejača, ali i veću potrošnju struje za zagrevanje.
3. Izolacija. Proverite kako vam dihtuju vrata i prozori. Proverite ako imate mogućnost da li možete izolovati potkrovlje (poslednju ploču). Velika količina toplote u zimskim uslovima odlazi u bespovrat. Dobro urađena izolacija isplati vam se već kroz nekoliko godina.
4. Zamrzivači i frižideri. Prvo proverite da li vaš zamrzivač ili frižider dihtuje. Oštećena gumica (dihtung) treba odmah da se zameni. Ako je dihtung prljav, operite ga. A ako ste sve to prekontrolisali, sledeće na šta trebate obratiti pažnju jeste da zamrzivačima i frižiderima smanjujete jačinu hlađenja po potrebi. Primera radi, ako je frižider prazan ili poluprazan smanjujete jačinu hlađenja. Kad ga napunite (jednog lepog dana) pojačajte.
5. Kuvanje, spremanje hrane. O tome neću mnogo da vam pričam. Neka uopštena pravila su: Nemojte koristiti više ringli u isto vreme, već sačekajte da završite sa jednom pa tu već toplu ringlu iskoristite za zagrevanje nečeg drugog. Koristite posude tačnog prečnika ili bar malo većeg prečnika od ringle kako toplota ne bi bila protraćena. Ako imate mogućnost koristite ekspres lonac, uštedećete na vremenu korišćenja ringle.
6. Sijalice. Nemojte zanemarivati količinu potrošnje koja nam ode na sijalice. Moj savet, ako ste u mogućnosti, zamenite "obične" sijalice za led sijalice. Ako imate mogućnosti, zamenite sve. Mada ako čitate moje savete onda sigurno nemate, onda kupite po jednu ili dve led sijalice svaki mesec. Dok na kraju ne zamenite sve.